Egy nem mindennapi frigy gyümölcse: a legendás barokk csembaló és a digitális kor szülötte, egy új korszak hírnöke.
A barokk korszak tündöklő érájában a csembaló emblematikus, meghatározó billentyűs hangszernek számított, mely máig nagy becsben tartott komponisták megannyi remekművéhez adott ihletet. Generációkon keresztül bűvölte el a muzsika kedvelőit bensőséges, megigéző hangzásával. Megújult formájában mostantól otthonainkba is beköltözhet ez a különleges kis hangszer.
Egyszerű, mégis elegáns megjelenésével a C-30-as digitális csembaló remekül illeszkedik mind a konzervatív, mind a modern belső környezethez. Csekély alapterület igényével, külső kiképzésével leginkább az egyik legelső billentyűs-húros hangszerhez, a virginálhoz hasonlít. A remek hangi adottságok mellett a minőségi, mahagóni pácolású, fából készült test, a fedélhez elérhető korhű dekorpanelek és a lábazatba illeszthető különféle ólomüveg díszítések külsőségeiben is megteremtik azt a különleges atmoszférát, amely ennek a hangszernek természetes lételeme.
Játék közben a C-30 egyedi fejlesztésű billentyűzete reprodukálja az az érzést, ahogyan egy valódi csembaló apró pengetői megpendítik a húrt. Hogyha finoman lenyomjuk a billentyűt, érezhetjük azt azt a visszatartó erőt, ahogyan a "virtuális pengető" nekifeszül a húrnak, mielőtt azt megpendítené. A billentyűk kialakítása tradicionálisan rövid, ellenben a billentyű karja hosszú, így azok külső és belső végén is hasonlóan kicsi leütési erőt kell kifejtenünk, hasonlóan az igazi csembaló billentési sajátosságaihoz. A fekete billentyűk kisebbek, laposabbak és szögeltesebbek mint a zongoránál, valamint matt felületűek, ahogyan az eredeti csembalónál is.
A C-30-as digitális csembaló esetében négyféle historikus hangszertípus közül választhatunk. A francia és flamand stílusú csembaló valamint a fortepiano mellett egy olyan virtuális csembaló típus is elérhető, amely a billentés határozottságától függően hangosabb-halkabb dinamikával szólal meg, illetve zengetőpedállal kitartható, akár a zongora esetében. Ilyen csembaló-típus edetileg nem létezett, és bár a régi hangszerkészítő mesterek ebben az irányban képzelték el a hangszer fejlődését, a megoldást, vagyis a hangszer "dinamikussá tételét" végül a "fortepiano" feltalálása jelentette, amely viszont már nem olyan módon (a húrok pengetésével) képezte a hangot, mint a csembaló. Így esetünkben egy régen dédelgetett utópisztikus hangszer kel életre.
Minden csembalótípushoz négy önálló kapcsoló segítségével választhatjuk ki a regisztereket (változatokat): két 8', egy 4' és egy Lant (tompított) regisztert kapcsolhatunk össze, vagy választhatunk ki szóló játékra. Ezenkívül kis pozitív orgonára jellemző, kontinuó játékra alkalmas hangszíneket is előcsalogathatunk a hangszerből. A korhű hangzás eléréséhez ötféle historikus temperálás (Werckmeister, Kirnberger, Vallotti, Meantone), illetve kétféle hangolás (415 Hz-es barokk, 392 Hz-es versailles-i) közül válogathatunk egyetlen gombnyomással a normál, 440 Hz-es hangolás mellett. Természetesen a hangszer egyéb hangmagasságra is szabadon hangolható.
A C-30-as digitális csembaló legnagyobb előnye talán mégis a mobilitásban rejlik, hiszen kis méretének és tömegének köszönhetően mindenfajta nehézség nélkül szálltható akár próba, akár előadás céljából. Többféle lábazat és fedél dekorációs panellel díszíthető.
Kérjük, tekintse meg a Roland C-330-as Klasszikus Orgonáról készült angol nyelvű bemutatónkat az alábbi hivatkozásokon:
Roland C-30 Digital Harpsichord introduced by Hector Olivera